Otsustamatuse mõju karjäärile

Uudised & Blogi

Kommenteeri
Otsustamatus karjääri osas viitab raskustele teha karjääriga seotud otsuseid. Selle põhjuseks võivad olla erinevad tegurid, sealhulgas vähene info, hirm teha vale otsus ja sisemised konfliktid. On oluline mõista, et antud otsustamatus ei tähenda lihtsalt otsuse puudumist; see on sageli keeruline probleem, millel võivad olla kaugeleulatuvad tagajärjed. 

Psühholoogiline heaolu

Karjääri osas otsustamatuse üks kõige olulisemaid mõjusid on psühholoogilisele heaolule. John jt. (2022) leidsid, et otsustamatus on seotud suurenenud ärevuse ja vähenenud eluga rahuloluga noorte täiskasvanute seas. Stress teadmatusest, millist karjäärirada valida, võib viia ebakindluse ja pettumuse tunneteni, mis võivad negatiivselt mõjutada üldist vaimset tervist.

Karjääristress

Zhang jt. (2022) uurimus rõhutab karjääristressi, karjääriuuringute ja tulevase töö-mina vahelist seost. Nad leidsid, et kõrge karjääristressi tasemega tudengitel on tõenäolisemalt probleeme karjääri osas otsustamisega. Lisaks võib karjäärialaste uuringute puudumine – aktiivne teabe otsimine erinevate karjääriteede kohta – seda otsustamatust süvendada. See viitab sellele, et noored täiskasvanud, kes ei tegele karjäärialase uuringutega tutvumisega, ei pruugi nendele sobivat karjäärialast valikut teha või leida, mis suurendab stressi ja ebakindlust.

Enesehinnang ja karjäärivalikud

Udayar jt. (2020) viisid läbi meta-analüüsi, milles uuriti enesehinnangute rolli karjäärivalikutes. Nad leidsid, et kõrgem enesehinnang ja enesetõhusus on seotud madalama karjääriotsustamatusega. See tähendab, et noored täiskasvanud, kellel on positiivne arvamus oma võimetest ja kes on enesekindlad oma otsustusoskustes, kogevad vähem otsustamatust karjääri osas. Vastupidi, madala enesehinnanguga inimesed võivad karjäärivalikutega rohkem vaeva näha, mis viib pikemaajalise otsustamatuse ja sellega seotud stressideni.

Otsustamatuse tüübid karjääri osas

Levin jt. (2022) tuvastasid latentse profiili analüüsi abil viis erinevat otsustamatuse tüüpi. Nendeks on:
  • Krooniline otsustamatus: püsiv raskus teha karjääriotsuseid erinevates kontekstides.
  • Arenguline otsustamatus: normaalne otsustamatus arenguetappide tõttu, sageli ajutine.
  • Ärevuslik otsustamatus: otsustamatus, mida peamiselt ajendab ärevus ja hirm ebaõnnestumise ees.
  • Konfliktne otsustamatus: otsustamatus vastandlike väärtuste või soovide tõttu.
  • Otsustamata otsustamatus: otsustamatus teabe või kogemuse puudumise tõttu.
Nende tüüpide mõistmine aitab noortel täiskasvanutel tuvastada oma otsustamatuse põhjused ja otsida sobivaid sekkumisi.

Sotsiaalse toe ja põhiliste psühholoogiliste vajaduste roll

Baltacı jt. (2020) uurisid sotsiaalse toe, põhiliste psühholoogiliste vajaduste ja karjääri osas otsustamatuse vahelist seost. Nende tulemused näitavad, et tugev sotsiaalne tugi ja põhiliste psühholoogiliste vajaduste, nagu autonoomia, kompetentsus ja seotus, rahuldamine võivad vähendada karjääriotsustamatust. Noored täiskasvanud, kes tunnevad, et nende pered ja sõbrad toetavad neid ning et nende põhilised vajadused on rahuldatud, on tõenäolisemalt enesekindlad karjäärivalikute tegemisel.

Väärtused ja optimism

Grigor ja Turdab (2022) uurisid otsustamatust karjääri osas, väärtuste ja optimismi vahelist seost. Nad leidsid, et madalama optimismitaseme ja vastandlike väärtustega noorukid on rohkem altid otsustamatusele karjääri osas. Optimism mängib olulist rolli karjäärivalikutes, kuna optimistlikud inimesed tegelevad tõenäolisemalt karjäärialaste uuringute uurimisega ja tunnevad end oma valikutes enesekindlamalt. Lisaks võib karjäärivalikute joondamine isiklike väärtustega vähendada sisemisi konflikte ja otsustamatust.

Otsustamatus karjääritee osas võib viia suurenenud ärevuse, stressi ja vähenenud eluga rahuloluni. Kuid mõistes karjääriotsustamatuse põhjuseid ja tüüpe ning enesehinnangute, sotsiaalse toe ja optimismi tähtsust, saavad noored täiskasvanud astuda samme selle probleemi ületamiseks. PeopleCraft. pakub personaliseeritud teenuseid, et aidata teil enesekindlalt ja selgelt oma karjääriraja planeerida, tagades, et teete informeeritud ja rahuldustpakkuvaid karjäärivalikuid.

Personaalsed karjääriteenused PeopleCraft.’is

  • Alustame alustaladest: CV koostamine ja konsultatsioon
Kaasahaarava CV koostamine on potentsiaalsetele tööandjatele tugeva esmamulje jätmiseks ülioluline. Meie eksperdid aitavad teil tõhusalt esile tuua oma oskusi, kogemusi ja saavutusi.
  • LinkedIn profiili optimeerimine
Viimistletud LinkedIn profiil on hädavajalik. Aitame teil optimeerida oma profiili, et suurendada nähtavust ja meelitada õigeid võimalusi.
  • Tööintervjuude ettevalmistus
Tööintervjuudeks valmistumine võib olla hirmutav. Meie põhjalikud treeningud varustavad teid vajalike oskuste ja enesekindlusega, et intervjuudel edukalt esineda.
  • Isiksusetestid ja analüüs
Lisatasu eest pakume üksikasjalikke isiksuseteste, et anda sügavam ülevaade teie tugevustest ja arenguvõimalustest, aidates teil teha teadlikumaid karjäärivalikuid.
  • Oma tugevuste mõistmine
Aitame teil põhjalikult mõista oma peamisi pädevusi ja potentsiaalseid kasvuvõimalusi, hõlbustades paremat karjääriplaneerimist.

Meie pühendumus teie karjäärialasele edule ei lõpe ühe sessiooniga. PeopleCraft. pakub pidevat tuge ja järelkonsultatsioone, et tagada, et te püsite oma karjäärieesmärkidega kursis ja kohandate oma plaane vastavalt vajadusele.
Kasutades PeopleCraft.’i teadmisi ja ressursse, saate PÄRISELT asuda enesekindlalt rahuldustpakkuvale karjäärirajale.

Viited

John, S. M. T., Roy, R. S., & John, J. M. (2022). Indecisiveness and Psychological Well Being Among Young Adults. International Journal of Engineering Technology and Management Sciences, 5(6), 492-497.

Zhang, Z., Yu, X., & Liu, X. (2022). Do I decide my career? Linking career stress, career exploration, and future work self to career planning or indecision. Frontiers in Psychology, 13, 997984.

Udayar, S., Levin, N., Lipshits-Braziler, Y., Rochat, S., Di Fabio, A., Gati, I., & Rossier, J. (2020). Difficulties in career decision making and self-evaluations: A meta-analysis. Journal of Career Assessment, 28(4), 608-635.

Levin, N., Lipshits-Braziler, Y., & Gati, I. (2022). The identification and validation of five types of career indecision: A latent profile analysis of career decision-making difficulties. Journal of Counseling Psychology, 69(4), 452.

Baltacı, U., Öztemel, K., & Traş, Z. (2020). Investigation of the relationship between adolescents’ career indecision, and social support perception and basic psychological needs. International Education Studies, 13(10).

Grigor, D., & Turdab, E. S. (2022). Investigating the relationship among adolescents’ career indecisiveness, values and optimism in the process of choosing a career. Journal of Educational Sciences & Psychology, 12(2).

Lisa kommentaar

Email again: